Opakování je matkou moudrosti?

Jak to vlastně je? Proč to lidé říkají?

Toto velmi staré a oblíbené pořekadlo je hojně prezentováno zejména jste ho slyšeli doma nebo ve škole. Jaký je, ale jeho skutečný záměr? Jak vzniklo?
 Lidstvo opakuje stále tytéž chyby a stále ještě není moudřejší. Stále vychází ze stejného Přesvědčení o své pravdě a proto není o nic moudřejší než na začátku, kdy se kmeny tloukly kameny ze stejných důvodů jako dnes. Jen je jinak pojmenovali.
 Nebudu pesimistou ani špatným prorokem, ale vysvětlím vám, jak k moudrosti můžeme dospět sami.

 Vezměte si jakoukoliv knihu, kterou jste přečetli. Je dokázáno, že člověk využije asi 20% toho, co si v ní přečte. Prostě asi 20ti procentům rozumí, chápe, osloví ho, zapamatuje si. A to je jen v okamžiku přečtení. Včetně těch lidí, kteří si celou knihu zapamatují. I oni v tuto chvíli využijí maximálně asi 20% obsahu.
 Jestliže začnete knihu číst znovu(i po nějaké době), zjistíte, že čtete něco jiného. Nacházíte slova, která jste před tím nečetli. Dávají vám jiný smysl. celý příběh je jiný, děje jsou jiné, naučná látka vám je jasnější nebo ji vidíte z jiného úhlu.  A pozor. Zase to dává dohromady nějakých 20% z knihy! Neznamená to, že musíte přečíst knihu pětkrát a víte vše. Je to tak, že vaše poznání z knihy bude vždy jen asi do 20%!
 Jak je to možné? Už pan Budha řekl: “Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš” Což je myšleno přesně tak, že vstoupíš-li ve stejném místě do řeky znovu, už jsi o chvilku starší, už víš jaké dno je v řece, jakou má teplotu voda, jak je prudký proud atd. Už to není nikdy stejné.
 Tak je to i s vaší knihou. Jakmile začnete číst znovu stejnou knihu, už ji nečte stejný člověk jako před tím. Máte jiné myšlenky, jste jinak rozpoložení, víte co v kapitolách následuje, vidíte jiné souvislosti…
 Je v tom obrovská moudrost. Není vůbec důležité, kolik si toho zapamatujeme. Můžeme v tom vidět vlastní vývoj. Někdy máte dojem, že svoji knihu znáte dokonale. Někdy dojdete k závěru, že vůbec ničemu nerozumíte. A život?…ten je přeci mezi tím!

Přeji hezké čtení a báječné žití.

 Tisknout stránku

Vyzkoušejte:

Často slyšíte o nutnosti životní změny, ale
jste na ni opravdu připraveni?


      © 2017 - STANDA TITL
Digitální obchodník
Zpět nahoru