Závislost

Závislost je nemoc, která vzniká způsobem života. Není však hříchem, špatnou výchovou nebo nedostatkem osobní disciplíny!

Kde se vzal stav, který obecná i odborná veřejnost označila jako “závislost”? Z čeho pramení tento stav, ve kterém se nachází tak velká část populace? Proč lidé bez rozdílu věku, rasy, pohlaví, vzdělání, inteligence, majetku i společenského postavení trpí touto nemocí a zároveň ovlivňují i své okolí. Jak tento všemi utajovaný Mor může tak bezpečně přetrvávat?
 Zásadním problémem je skutečnost, že závislí lidé nepřipustí svoji závislost. Trvají si na svém životě, na vlastním řešení, na své normálnosti a jejich blízcí je v tom zpravidla podporují.

 Na čem jsou lidé závislí? Alkohol, drogy, léky, jídlo(nejedení), hazard(hraní), sex(pornografie), láska(zamilovanost, partnerský vztah), nikotin, práce, nakupování(shromažďování věcí), čistota, televize, internet, telefon.  a další…

Závislostí nebo nadměrné užívání čehokoliv(dále jen “To”) můžeme nazvat cokoliv, co zasahuje zásadním životem do našeho života, ovlivňuje nás i naše okolí a nemáme sílu to trvale změnit.

 Pokusím se vám ukázat co nejlépe, kde se To vzalo.
Měl jsem celkem normální dětství. Bydleli jsme na vesnici a žili jsme asi ten nejobyčejnější možný život. Když však zavzpomínám na některé konkrétní situace a období, začínám chápat souvislosti s mým dalším životem. Byli to drobné příhody, které však nesly určitou emoci. Tyto emoce zůstaly a ovlivnily další události. 

 Vzpomínám si, jak jsem ukradl lízátko na pouti. Paní si mne všimla a ještě dlouho jsem za zády slyšel její křik. Nebo jednou jsem jel na kole a našel peněženku. Až do dospělosti jsem si pamatoval emoci vzrušení, když jsem ji házel za triko. Hluboko ve mne však zůstala emoce, a to když mi kamarád řekl, že kvůli mně bude hladovět malé dítě, protože v té peněžence byly lístky na Sunar(sušené mléko pro mimina) Jednou jsem také s kumpánem dělal neplechu na místní hřbitově. Asi jsme to přehnali neboť to vyšetřovala policie. Několik dní  jsem prožíval trauma a stejně tak při každé vzpomínce na tuto událost. Nebo když jsem zatajil žákovskou knížku nebo kradl rodičům peníze, kouřil cigarety, zapálil kus lesa a nakonec přišel alkohol.
 Nutno dodat, že v té době jsem byl vnímán jako mazánek a šprt. Proč jsem měl tyto a další výstřelky? BYL JSEM PRÁZDNÝ.

 Ve skutečnosti jsem nebyl šťastný. Proto už v dětství začalo hledání NÁPLNĚ do této prázdnoty. Hledal jsem ve vnějším světě něco co mne učiní rychle šťastným. Netuším na základě čeho jsem si vybíral situace, které jsem popsal výše. Ale vím co jsem po tom VŽDY prožíval. Ty muka a traumata, že mne ostatní lidé budou vidět jako grázla a zloděje…ten STRACH
Když se v mém životě objevil alkohol, byla to paráda. Nic jiného nemělo tak rychlý účinek. Žádné strachy! Žádné drama, povinnost ani posměch! Téměř kdekoliv a kdykoliv.

 Závislost na alkoholu byla důsledkem mého způsobu života. Je pravda, že v dětství málokdo ovlivní svůj způsob života, ale jako dospělí tuto schopnost máme všichni.
 Při rozhovorech s rodiči jsem pochopil, že mně k vnitřní prázdnotě vychovali. Vůbec jim to nezazlívám, protože je také tak vychovávali a tak to dělali celé generace před nimi…Každá generace se nějak projevila. Můj dědeček byl například také alkoholik a navíc gambler. Jeho strach ho dohnal k velké agresivitě a krutosti.
 Na svém příkladu jsem vám ukázal, že moje závislost vznikla mnohem dříve než jsem se poprvé napil. Proto byly mé pokusy o kontrolované pití nebo abstinenci zcela marné.
 Je jedno jestli je to alkohol, drogy, jídlo, práce, nakupování nebo sex, ale jen ten kdo je nešťastný(uvnitř sebe) hledá Rozumem rychlé štěstí a úlevu. Je však třeba dospět k uvědomění, že řešení je uvnitř nás. Štěstí je v každém z nás a nikdy ho nenajdeme mimo nás. 
 S možným řešením přichází moje nová eKniha "Cesta ke štěstí" Tisknout stránku

Vyzkoušejte:

Často slyšíte o nutnosti životní změny, ale
jste na ni opravdu připraveni?


      © 2017 - STANDA TITL
Digitální obchodník
Zpět nahoru