ROZMAZLENÉ DÍTĚ?

Přidáno 11.12.2015

Proč některé děti dostávají neprávem nálepku rozmazlené dítě?

 

  Velmi častý model současné rodiny – otec i matka pracují, jedno starší dítě a jedno mladší. Zpravidla je to tak, že se rodiče  hodně věnují svému prvnímu dítěti, poskytují mu tu nejlepší péči a pozornost. Mají spoustu společných aktivit. Dítě je spokojené a zdravě se vyvíjí. Často nalézá svůj talent a snaží se ho za pomoci rodičů rozvinout.
  
Až sem je vše téměř v pořádku. Někde v tomto místě se rodiče rozhodnou pro druhého potomka. Po jeho narození však nastávají první komplikace v jinak spokojeném stereotypu rodiny. Mladší dítě vyžaduje péči a pozornost, tedy čas, který původně patřil staršímu dítěti, práci a nějakým koníčkům. Jak roste, chce se také rozvíjet a nárokuje si zájem obou rodičů. Jenomže matka většinu času věnuje již vytvořenému systému – rozvoji prvorozeného dítěte a chodu domácnosti. Většina matek ukončuje dříve mateřskou dovolenou, a to z důvodů finančních nebo osobních. A otcové? Většinou nechápou, co se děje. Vždyť to všechno klapalo! Nechtějí si ubírat ze svého času věnovaného práci a koníčkům.
  
Největší problém je ale psychika mladšího dítěte, které putuje mezi školkou a babičkami nebo různými chůvami. Zpravidla se nedokáže zdravě vypořádat s tím, že na něj mají rodiče málo času, jsou na něj kladeny nároky, které nedokáže vyřešit. Mladší dítě je také často jiný komunikační typ než jeho starší sourozenec, a tak ani nechápe, co se po něm chce. Toto je kompenzováno množstvím věcí, kterými ho rodiče zahrnují. Tyto ratolesti pak dostávají neprávem nálepku – rozmazlené. Některé děti reagují na situaci v rodině tak, že jsou divoké, nezvladatelné, jiné jsou až moc tiché či úzkostlivé.

  V některých případech se však role obrací a mladšímu sourozenci je věnována daleko větší péče a pozornost než staršímu. Rodiče to vždy vidí jinak! Vždyť ten starší je “v pohodě”. Starší děti však velmi často tuto změnu pozornosti neumí zdravě zpracovat. Začínají se jinak chovat, jinak reagovat.

  Nejhorší je na tom to, že si tak vytvoří nezdravý postoj vůči sobě samému. A tento postoj utváří zbytek jeho života!

Jaké je řešení? Máte takové dítě doma nebo ve svém okolí? Můžete přijít na Životní mapu, kde pochopíte, jak skutečně vnímá sebe a své okolí. Z čeho má strach, co vnímá jako zátěž, a naopak v čem potřebuje podpořit a jak je potřeba s ním komunikovat. Naleznete zde řešení, jak situaci rychle změnit.

 

Standa Titl | KouTerMen
standa.titl@zivotnimapy.cz
775-914-812

 Tisknout stránku

Vyzkoušejte:

Často slyšíte o nutnosti životní změny, ale
jste na ni opravdu připraveni?


      © 2017 - STANDA TITL
Digitální obchodník
Zpět nahoru